MFF Türkiye

İnsana Çağrı Performansı

18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü için kurgulanan “İnsana Çağrı” başlıklı performans, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri tarafından, doğanın sesi olmak ve bu sesi insanlara duyurmak için gerçekleştirilen iklim dostu bir eylemdir. Değerli nesneleri korumak kadar doğayı korumak da müzelerin birincil sorumluluklarından ve iletişim alanlarından biri olmalıdır. Eylem yoluyla, öğrenciler gelecekte tek başına kalmış bir fidenin sesi olmayı, doğanın yararlarını sarmak ve onu korumak için doğanın dilinden insana çağrıda bulunmayı deneyimlediler. Gelecekteki öğrencilerine aktaracakları doğa sevgisini hep birlikte bu eylem yoluyla inşa etmek, deneyimin içkin yapısında varlığını sürdürecektir.

Bu performans, Dr. Tuğba Gürkan Şenyavaş, Emek Yılmaz Sancar ve Serap Tuba Yurteser Yılmaz koordinatörlüğünde, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü, MFF TÜRKİYE ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü ortak yapımı olarak gerçekleştirilmiştir.
---

The performance titled "A Call to Humanity," organized for the International Museum Day on May 18th, is an eco-friendly action carried out by students from Uludağ University Faculty of Education, Department of Art Education. The purpose of this performance is to be the voice of nature and to convey this voice to people. Protecting nature, alongside safeguarding valuable objects, should be a primary responsibility and area of communication for museums. Through this action, students experienced being the voice of a solitary sapling in the future, calling out to humanity in nature's language to embrace and protect its benefits. Building a love for nature to pass on to future students will sustain itself in the intrinsic structure of this experience.

This performance was realized under the coordination of Dr. Tuğba Gürkan Şenyavaş, Emek Yılmaz Sancar, and Serap Tuba Yurteser Yılmaz, as a joint production of the Uludağ University Faculty of Education, Department of Art Education, MFF TÜRKİYE, and the Bursa Metropolitan Municipality Museum Branch Directorate.
News