MFF Türkiye

İklim krizi ve Müzeler ilişkisi

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 7. Caz Festivali kapsamında düzenlenen, iklim krizinin kültürün üretilmesi ve korunmasına etkilerinin konuşulduğu panele konuk olan Museum for Future Türkiye, müzelerin aktif  rol alması gerektiğini vurgulayarak, 7’den70’e her yaştan ve farklı demografik yapılardan insanların aynı andan bir arada bulunduğu yerler olan müzelerin farkındalık yaratmak için son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Moderatörlüğünü Gizem Gezenoğlu’nun yaptığı panelde Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr.Itır Erhart, iklim krizini ele alan ve düzenli yayınlanan bir podcast serisinin proje direktörü Naz Yaman ve Museum for Future hareketi Türkiye Koordinatörü Dr. Emek Yılmaz, kültür iklim krizinin kültür alanına etkilerini tartışarak, çözüm önerilerini paylaştı. 

MFF Türkiye adına koordinatör Emek Yılmaz; “Müze binalarının tükettiği enerji nedeniyle çevre dostu olmaları için meslek profesyonellerinin ve politika üreticileri ve uygulayıcılarının birlikte çözüm araması, gelen ziyaretçiler kendi araçlarıyla değil de, toplu taşıma araçlarını kullanmaya yönlendirilmesinin bu konuyla ilgili atılacak adımların başında geldiğini dile getirdi.

https://www.ekoyasamgazetesi.com/mobil/kultur-sanatn-iklim-krizine-etkisi-var-m-h26952.html
News