MFF Türkiye

Konuşmalar: Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği - Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor: Museums for Future “İklim Krizinde Müzeler Ne Yapmalı?”

Derneğin altı yıldır gerçekleştirdiği konuşma dizisinin çevrimiçi gerçekleşen oturumuna Museum for Future(MFF) Türkiye adına Koordinatör Emek Yılmaz konuk oldu. MFF  Türkiye ve MMKD üyesi Canan Cürgen Gültaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşen konuşmada MFF Türkiye’nin kuruluş süreci ve iklim krizinde müzelerin neler yapabileceği üzerine konuşuldu. Bu çerçevede gündeme gelen; İklim değişimi nedir? İklim değişiminin kültür varlıkları ve müzeler üzerinde etkisi nedir? Sorualrı etrafında; kültürel mirası korumak ve aktarmakla görevli olan müzeler, iklim krizi ile mücadelede rol almazsa geleceğe aktaracak bir mirasın kalmayacağı vurgulandı. 

MFF Türkiye’nin iklim krizi ile mücadelede müzelere önerdiği on temel eylem, yayın sırasında açılan “white board”a katılımcıların eklediği sorulara verilen yanıtlarla interaktif olarak tartışıldı. Yayın sırasında müze profesyonellerinden gelen sorulara, eylem önerilerine dair örneklerle bilgi verdi.
Talk